Горячее 22 апреля 2018

На сесії Єланецької райради розгорілися дискусії через децентралізацію: голови сільрад запідозрили колег в кулуарних обговореннях [ФОТО]

На сесії Єланецької райради 20 квітня розгорілися гарячи дискусії довкола децентралізації. Серед депутатів прозвучала думка, що потрібно об’єднуватися в одну громаду, проте за кілька років нічого не було зроблено для цього. А ось деякі сільські голови залишилися незадоволеними тим, що у Калинівці та Маложенівці почали обговорювати можливе об’єднання, не попередивши інших. Про це повідомляють «Єланецькі новини».

Під час звіту за 2017 рік голова райради Василь Богданцев зазначив, що у понеділок, 23 квітня, запросили очільника Офісу реформ Миколаївщини Валентина Бойка щодо децентралізації, щоб кожен міг робити висновки. Проте депутат Андрій Демченко заявив, що в районі проходить кулуарне обговорення об’днання.

«На комісії обговорювалося питання, що у нас кулуарно обговорюється децентралізація в нашому районі. Звучить Калинівка, Маложенівка та Новосафроновка Новоодеського району. Такі чутки ходять», — сказав депутат.

Богданцев запевняв, що ніхто нічого таємно не робить, а Бойка і запросили, щоб отримати відповіді на запитання. Проте голови сільрад були незадоволені тим, що, на їхню думку, непрозоро проходить обговорення. Так, голова Великосербулівської сільської ради Тетяна Гавенко почала запитувати, чи правда, що Бойко вже був у понеділок у Калинівці, та чому інші громади ніхто не поставив до відома. Богданцев сказав, що запрошував Бойка лише на 23 квітня. Демченко також почав казати, якщо за перспективним планом була визначена одна громада, чому «шматок» району обговорює об’єднання окремо.

Депутат Валерій Алхімов вважав, що багато залежить від сільских голів та потрібно створювати одну громаду.

«Давайте все-таки ми зробимо максимум той, що ми можемо зробити. Давайте ще, певно, є якась «зацепочка», щоб зберегти єдину єланецьку громаду. Тому що зроблено проти дуже багато, щоб порвати Єланецький район. І є тут люди, які мають пряме відношення до цього. Ще залишилася та волосинка, за яку можна зачепитися та створити єланецьку громаду», — заявив депутат.

Богданцев сказав, що його бачення щодо децентралізації в районі не змінилося.

«З 2015 року ми спільно з депутатами районної ради минулого скликання, депутатами обласної ради, з колегами селищними, сільськими головами декілька разів на засіданні робочої групи обговорювали пропозиції переспективного плану Миколаївської області. Захистили ми, і я особисто один варіант, який прийнятий і затверджений рішенням обласної ради — в Єланецькому районі одна громада. Ми всі з вами розуміємо, що рано чи піздно об’єднання відбудеться або добровільно, або за перспективним планом», — сказав голова райради.

Зрештою у голови Калинівської сільської ради Володимира Булаха «вибили», чи дійсно запрошували Бойка. В свою чергу Булах нагадав, що про можливість окремого об’єднання говорив ще три роки тому. Але поки нічого не вирішили остаточно — все потрібно прорахувати.

«Ви знаєте, що ще в 2015 році, коли була нарада і був перспективний план один район — одна громада, я тоді виступив як біла ворона, сказав про те, що ми хочемо не бути в одній громаді… Ви знаєте, що сільський голова виступає тільки ініціатором об’єднання, а вирішує все громада. Тому ми зараз прораховуємо, дивимося можливості, зустрічаємося з людьми, зустрічаємося з фермерами. Люди висловлюють різні думки. Так, Бойко до нас приїжджав. Ми запросили Сафронівську сільську раду, тому що вона ближча до нас. Вони так само не сказали ані так, ані ні», — відповів на закиди Булах.

Тоді голова Великосербулівської сільської ради відповіла:

«Ви запрошуєте Сафронівську, значить я буду проситися до Вознесенська», — заявила Гавенко.

Алхімов тоді заявив, що завдяки Володимиру Булаху та голові Маложенівської сільської ради Тетяні Козуб порвуть район. За його словами, Ольгополь будет мати рацію, якщо піде до Бобринця (Кіровоградська область — ред.). Зауважимо, що це не є можливам, адже об’єднання дозволено лише в межах області.

Претензії Алхімова на адресу Булаха не вщухали. Коли голова сільської ради нагадав про закон, депутат заявив:

«Хто пише закон? Вороги людей пишуть закон. І ви до них приєдналися. Що зроблено за останні роки хорошого для людей в галузі медицини?», — сказав Алхімов.

Булах відповів, що хочуть, щоб вижила громада.

Свою думку також висловив депутат райради Андрій Добровольський. Він вважає, що потрібно об’єднуватися в одну громаду.

«Для Єланецького району єдиний правильний вихід — одна об’єднана громада. Бюджети, всі бідні сільські ради, всі навантаження, які будуть, можна бути вирішити тільки одним бюджетом об’єднаної громади. Тільки почнете рвати, за рік позакриваєте все, що тільки можна. Просто повішаєте замки на всі сільські клуби, садочки, школи в тому числі», — зазначив депутат.

Він додав, що бюджетні кошти потрібно розподілювати під конкретні програми. Проте обвинувачувати сільских голів, які окремо говорять про об’днання, неможна.

«Бюджет, який можна ще взяти на разових підставах, його потрібно миттєво взяти і під програми конкретні обговорити в понеділок з громадами, першочергове. А якщо ви це не зробите, підуть ті, хто з кращим бюджетом, виберуть туди, куди їм тепліше. І це буде правильно. Неможна їх обвинувачувати. Але обвинувачувати потрібно нас, депутатів і керівників району, які допустять це», — констатував Добровольський.

Крім того, Демченко також був такої думки, що обвинувачувати Калинівку не слід. А ось для об’єднання в одну громаду нічого не було зроблено.

«У нас виходить ситуація, якої ми стали заручниками. Нас все одно підведуть під те, що ми будемо децентралізуватися так чи інакше. Я не засуджую Калинівку. Ми просто зараз говоримо, що ми знаємо лише 10% від інформації про децентралізацію. Ми ніхто не знаємо, хто виграє. Потрібно об’єднуватися в тергромаду чи ні — ми про це все гарно говоримо, але не зробили жодного кроку назустріч тому, щоб була одна громад. Ми не обрахували», — вважав депутат.

У залі присутні погодилися, що не обрахували.

«Ми вже вперлися в те, що люди не хочуть чекати. Самі починають щось робити. Я їх в цьому не засуджую, може, в чомусь і підтримую. Тому що на комісії підіймалося питання, а ви не думали, що вони хочуть відійти, тому що в Єланецькому районі все, що є, в райцентрі. Що бачать жителі Калинівки? Нічого В них немає ані спортзали, ані того, що є в Єланці. І вони хочуть собі. Друге питання — не потрібно однобоко до цього підходити. Так, ми розраховуємо на те, що будет купа грошей після того, як створимо ОТГ. Поки це тільки обіцянки. Це питання потрібно вивчити, а не засуджувати людей, що вони чогось хочуть», — додав Демченко.

Крім того, він сказав, що можливим є об’єднання у громаду й сіл, що розташовані вздовж траси Н-14, адже до Єланця їм далеко їхати.

«Ми про це вже думаємо, мабуть, не перший рік. Хто нам заважає об’єднати трасу кірвоградську, грубо кажучи,  в одну ОТГ — це буде розкішно. Ми не будемо їздити в Єланець, бо нам далеко. Це все можна зробити, але все це потрібно з розумом», — зауважив депутат.

Його колега по райраді Ігор Моторний також мав думку, що потрібно створювати одну громаду. Він розповів, що його колеги головні лікарі з громад, де вже є ОТГ, кажуть про низку якість надання медичної допомоги. У Єланецькому районі за умови однієї громади спільними зусиллями можна щось робити.

«Я думаю, що розміри нашої адміністративної одиниці Єланецького району такі, що немає на що ділити, немає сенсу розбивати 15 тисяч на 2-3 частини», — констатував депутат.

Із закидами, що за кілька років не зробили нічого стосовно децентралізації, не погодилася селищний голова Любов Баденко. За її словами, понад два роки сільські голови вивчали закон та обмінювалися досвідом з іншими громадами, де створені ОТГ. Проте потрібно, на її думку, все робити прозоро.

Крім того, вона додала, що об’єднуються громади, де є потужності. Якщо на Єланеччині реєструватимуться базові господарства, то потенціал району буде більший.

«Але з 2015 року, коли ми прийняли один район — одна громада, пройшов вже третій рік. І коли ми їздимо, у нас вже в кожного випрацьовується своя думка, і яка думка: ми живемо кожен у своєму селищі, в районі. Де ми їздили, бачили, що де об’єднуються, громади дійсно потужні, де є базове господарство чи промисловість. У нас майже однакові всі сільські ради. Однакові потужності, трошки більший бюджет у селищній раді. Але це не означає, що у нас є промисловість», — сказала Баденко.

На її думку, потрібно пробувати об’єднання в одну громаду, проте обговорення має бути в широкому форматі.

Думку висловила також депутат райради Наталія Кружкова, яка зауважила, що про деякі проблеми в районі говорити пізно.

«В районі багато надзвичайно серйозних проблем, на які сьогодні потрібно звернути увагу. І ми трохи запізнюємося: і про села маленькі, які потрібно зберегти, вже говорити пізно, це треба було говорити, коли дерибанили колгоспи. І школи вже пізно зберігати, немає якості освіти, якщо там 20 чоловік, і діти на індивідуальній формі навчання. І на лікарню ми звернули увагу, тоді вже коли її «кончили», позакривали відділення. Підіймали руки всі. А потрібно було підійматися і не мовчати. Перш за все, це наша районна влада повинна це робити, а ми підемо за вами», — сказала депутат.

Щодо децентралізації, на її думку, питання потрібно вивчити та зберегти район. Проте забороняти людям об’єднання, про що говорить Калинівка, неможна, адже села думають, як для них краще.

Богданцев додав, що їздили та вивчали досвід різних громад, але в кожному випадку він унікальний. Тому потрібно виробити власний.

«Всі сільські голови говорять про якусь кулуарність, яка стосується виключно сільских голів, а не районної ради та депутатів, які говорять відкрито», — заявив голова райради.

Гавенко вважала, що потрібно проводити наради з великим підприємцями, адже вони наповнюють бюджети сіл, але щодо об’єднання не поспішати.

«Ви кажете що ми вивчали досвід, і всі ми вивчали разом, а потім почали в останні півтора року кожний окремо, тому що щось пішло шкереберть і до сьогодні його вивчаємо. Але в Конституції немає змін, сільські ради ніхто не прибирав, добровільним залишається», — додала голова сільради.

За півгодини дискусій всі пригадали, що потрібно проголосувати за звіт Богданцева. Остаточної думки дійшли щодо одного — потрібні обговорення.

Нагадаємо, віце-губернатор В’ячеслав Бонь розкритикував голову Єланецької РДА Олену Посашкову через провал децентралізації.

Голова райради Василь Богданцев зазначав, що для об’єднання потрібно адекватне законодавство.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

комментируемое

To Top