Статьи 27 декабря 2017

Швидкі погодження від Єланецької РДА для «фірм-одноденок»

Під кінець року зазвичай підбивають підсумки, а чиновники полюбляють згадувати великі проекти, які мають принести користь для районів та області. Так, у Єланецькому районі восени з’явилася інформація про плани побудувати сонячну електростанцію. На перший погляд — корисний проект, тим паче альтернативної енергетики, про яку багато говорять. Але, якщо розібратися, випливають підводні камені.

На офіційних сайтах Єланецької селищної ради та Єланецької РДА якось не дуже афішували, що у районі планують побудувати сонячну електростанцію. Взнаки дається те, що проекти рішень, а потім і самі рішення рад, на місцях звикли публікувати значно пізніше, ніж вони були ухвалені.

Так, на двадцятій сесії Єланецької селищної ради 7 вересня, судячи з опублікованих рішень, депутати надали згоду на виготовлення землевпорядної документації щодо надання земельної ділянки ТОВ «ГРІНЕН» про виділення земельної ділянки (пасовища) в оренду для будівництва, експлуатації та обслуговування енергогенеруючого об’єкта: електростанції з використанням енергії сонця «в розмірі» 22,0 га за межами населених пунктів Єланецької селищної ради.

При цьому цікаво, у документах фігурують дві компанії: безпосередньо рішення має назву «Про згоду щодо надання земельної ділянки в оренду ТОВ «СТАРВОЙТ», а у тексті йдеться про надання згоди вже ТОВ «ГРІНЕН», звідки виникають перші питання щодо проекту. Крім того, судячи з документів, компанія подала клопотання до селищної ради буквально за декілька днів до сесії — 1 вересня — у день реєстрації підприємства.

Вже через місяць, 9 жовтня, публікують розпорядження голови Єланецької РДА Олени Посашкової. Що заважало опублікувати документ раніше, невідомо. Згідно з розпорядженням від 12 вересня надається дозвіл на розроблення детального плану території земельної ділянки орієнтовною площею до 30 га.

При цьому йдеться про те, що компанія звернулася з клопотанням 6 вересня. Таким чином, вже наступного дня селищна рада надає згоду на виготовлення документації. А вже 12 вересня — РДА — на розроблення детального плану. На диво все дуже швидко, враховуючи такий великий проект та важливу тему.

Окреслена територія, де планують побудувати сонячну електростанцію, розташована в межах Єланецької селищної ради, але не в населенному пункті.

«Замовником розроблення детального плану території виступає Єланецька районна державна адміністрація Миколаївської області. Фінансування робіт із розроблення детального плану території здійснюється за рахунок коштів ТОВ «ГРІНЕН», — йдеться в розпорядженні.

Також зазначається, що Єланецька РДА та ТОВ «ГРІНЕН» визначать організацію розробника детального плану території з відповідним кваліфікаційним сертифікатом на виконання робіт з розроблення містобудівної документації, з яким буде укладено тристоронній договір на розроблення відповідного детального плану території.

Очікується, що розміщення сонячної електростанції матиме такі наслідки: впорядкування території навколо, підтримка соціальних проектів громади Єланецької селищної ради, оформлення землекористування; зменшення забруднення повітря, води за рахунок зменшення використання атомної енергії та вуглецевих видів палива.

Попереду — розгляд проекту детального плану в ОДА та проведення громадських слухань у Єланці. Коли саме — невідомо.

«Після розгляду проекту детального плану території архітектурно-містобудівною радою при управлінні містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, організації та проведення Єланецькою селищною радою громадських слухань щодо розгляду та врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території, проект детального плану території підлягатиме затвердженню Єланецькою районною державною адміністрацією», — йдеться в розпорядженні.

Ще одна неточність у документах, що Єланецька селищна рада дала «добро» на надання в оренду ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячної електростанції на ділянці площею 22 га 7 вересня, хоч у розпорядженні РДА йдеться про 7 липня.

Виникає логічне питання, що ж це за фірма така, якщо так швидко отримує дозволи від місцевої ради та РДА. Згідно з Єдиним реєстром фізичних та юридичних осіб, ТОВ «ГРІНЕН» зареєстроване в Києві лише 1 вересня 2017 року. А відповідно до розпорядження голови РДА Олени Посашкової, фірма подала клопотання щодо розроблення детального плану вже 6 вересня.

Щоб прояснити всі питання, звертаємося спочатку до голови Єланецької селищної ради Любові Баденко. Разом з працівницею селищної ради пояснюють, що фірма «Грінен» зареєструвала інше підприємство та подала інше клопотання, а спочатку подавала документи як «Старвойт». На сесії, кажуть, був представник від ТОВ «Грінен».

«Вони виступали на сесії, надали документи. Чесно кажучи, ми не інженери, але є відповідні документи, які потребують», — зазначає Баденко.

Чому у документах селищної ради йдеться про територію 22 га, а розпорядженні РДА — до 30 га, Баденко пояснює тим, що територія буде уточнюватися.

Коментар від голови Єланецької РДА Олени Посашкової отримати не вдалося — не хоче вона спілкуватися з журналістами, крім, як вона називає, «офіційних». Що це таке, зрозуміло лише для неї.

Тому звертаємося за відповідями з офіційним журналістським запитом на інформацію. І поки вона не надійшла, раптово телефонує представник цієї самої ТОВ «Грінен» Геннадій Федоровський. Перше питання: звідки в нього телефон журналіста, адже за коментарями до фірми планували звернутися після відповіді на запит від РДА. Виявляється, у цій самій райдержадміністрації і дали телефон журналіста, оскільки не знали, що ж відповісти на запит, як заявив Федоровський. Представника компанії запитували, що ж робити. Варто додати, що Федоровський згадав, що фірми створюються під кожний проект окремо.

Цікаве питання, хто і з якого дива роздає у райдержадміністрації телефони журналістів компаніям? Але розмова з Федоровським виявилася не менш цікавою, адже він явно був незадоволений інтересом журналістів до теми будівництва сонячної електростанції та більш того, намагався заборонити писати статтю без погодження з ним. Тобто заборонити публікувати ту інформацію, яка є в офіційних джерелах — рішеннях селищної ради та розпорядженні РДА, — та обіцяв проблеми виданню.

Зауважимо, що звичайний пошук в інтернеті про фірму та представника, який і телефонував, видає інформацію про іншу компанію, що також займається сонячними електростанціями. Так, видання Vlasno.Info у березні писало, що у Вінницькій області на ділянці у 11, 27 гектар розмістили сонячні батареї. Належать вони київському підприємству ТОВ «Ренджи Томашпіль».

«Відповідно до бізнес-пошукової системи YouControl, статутний капітал підприємства становить 301 000 гривень. Керівник ТОВ «Ренджи Томашпіль» Геннадій Федоровський. Він також є керівником ще дев’яти підприємств, більшість з яких також займаються виробництвом електроенергії. Засновником ТОВ «Ренджи Томашпіль» –  офшорна компанія з Кіпру «Ейчсі аруфура холдінгз лімітед»  Кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Ренджи Томашпіль» є громадянин Вірменії Арутюнян Нарек та російський бізнесмен Сергій Євланчик»», — пише видання.

Крім того, зазначається, що компанія замішана в офшорах.

«У 2012 році була підписана конвенція між урядом України та урядом Республіки Кіпр. Набрала чинності ця конвенція у 2013 році. Відповідно до цього документу, всі українські підприємства, засновники яких є підприємства з Кіпру, сплачують податки лише в бюджет Кіпру. В даному випадку ТОВ «Ренджи Томашпіль» сплачує у місцеві бюджети податок на землю, податок із заробітних плат працівників та інші  податки. Податок на прибуток з дивідендів та роялті  проходить через офшорні компанії Кіпру», – каже юрист Олексій Мусіровський.

Зауважимо, що Єланецька РДА надала відповідь на запит чітко у строк, визначений законом. Навіть зателефонували, щоб запитати, чи надійшов лист. Але виходячи зі слів представника компанії, чи можна вважати запит саме відповіддю райдержадміністрації? Судячи з відповідей, вони були чітко узгодженні з компанією.

Так, різну площу — 22 та 30 га —  у рішеннях селищної ради та розпорядження РДА пояснили тим, що детальний план розробляється на площу орієнтовано на 25% більшу, ніж яка планується для відведення. Тобто відвести все ж таки планують 22 га.

Знов-таки відповіді на декілька питань можна інтерпретувати саме як від компанії, а не самої РДА. Так, пояснюється, що ТОВ «Грінен» було створено для реалізації проекту з будівництва та обслуговування сонячної електростанції на Єланеччині. А товариство є афільованою структурою компанії «KNESS» з більш ніж 8-річним досвідом будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних електростанцій, та якою було збудовано 18 сонячних електростанцій». Яких саме, у РДА не відповіли, хоч таке питання ставилося у запиті.

А те ж питання, чому вони дають «зелене світло» фірмі-одноденці, пояснють словами представника компанії — окрему юридичну особу створюють під один проект через «особливості залучення коштів для будівництва Європейського банку реконструкції та розвитку».

Чиновники визнали помилку, що посилалися у розпорядженні голови РДА на рішення неіснуючої сесії — тобто 7 липня, а не 7 вересня. Цікаво, що до запиту цього ніхто не помічав та не виправляв.

Резюмувати можна одне, що незважаючи на такий важливий проект для району — будівництво сонячної електростанції — керівництво райдержадміністрації демонструє явну некомпетентність, адже фактично визнає, що не знає відповідей на очевидні для такої справи питання: чи є досвід у компанії, чому документи узгоджуються незважаючи на те, що вона тільки зареєстрована.

1 Комментарий

  1. Наталя

    26.03.2018 at 17:53

    Шкода за нашу кра!ну,болить душа ! за наше селище!Молодь т!кає з району!Як! перспективи?Роботи немає,Водопроводу немає- вирили труби-б!дн! сутками рили,мабуть дорого продали!Дор!г немає,наш!люди з с.Возс!ятського вже ск!льки рок!в б!дкаються,та кому до них д!ло?!Скоро купимо за дорого у б!ду!н!в ВЕРБЛЮД!В ! будемо !здити, та й пилюки не буде ! на бензин! зекономимо! Не життя,а казка!А тепер, завдяки ТОВ.»Гр!нен»,щей аж 12 робочих м!сць з явиться ! за оренду земл! ще в!двалять! ЗАЖИВЕМО!!! ПРИ!ЖАЙТЕ- сам! на власн! оч! весь кайф побачите! Т!льки !хати, до нас в Єланець,краще,через Вознисенськ, або на ВЕРБЛЮД! !!!ДО КРИКУ жалко-наше селище,наших людей ! нашу кра!ну,яка мабудь назавжди в!дстала в!д ЄВРОПИ !!!

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

комментируемое

To Top